youtube reklamları

Markalardan Youtube Reklamları İçin Boykot

Amerikada Matt Watson adındaki bir blog yazarı Youtube üzerindeki bazı pedofillerin yorumlar aracılığı ile birbirleri ile iletişime geçtiğini ve karşılıklı paylaşımlarda bulunduklarını ortaya çıkarmıştı. Bunun üzerine Youtube reklamları için şirketler boykotlara başladı.

Matt Watson , MattsWhatltls isimli kanalında yayınladığı videosunda Youtube’a farklı bir hesapla giriş yapıyor ve arama kısmına ”bikini haul” yazıyor. Bikini haul demek, insanların aldıkları yeni bikini modellerini giyip denedikleri ve bunlar hakkında yorum yaptığı videolar demek. Yani bikini yerine başka bir kelime yazarsanız onunla ilgili videolar çıkar. Herneyse… Bu videolardan rastgele birine tıkladıktan sonra aşağıda ki yorumlarda paylaşılan zaman kodları ile bazı kullanıcıların çocuk istismarına sebep olduklarını ortaya çıkardı. Watson’ın yaptığı incelemeler sonrası, sağ sütunda yer alan önerilen videolarda genellikle çocukların boy gösterdiği içerikleri, yorumlar vasıtasıyla kurulan bu örtük ağda, hesap sahiplerinin birbirleri arasında platform dışı paylaşımlarda da bulunduğunu gösteriyor. Markaların youtube reklamları da bu videolarla birlikte boy gösteriyor. Kısacası çocuk istismarcıları Youtube üzerinden ciddi paralar kazanıyorlar.

Matt Watton’a ait bu videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Watson’ın paylaştığı bu videonun ardından, Disney, Nestlé ve Fortnite oyununun yapımcı firması Epic Games, Youtube platformundaki reklamlarını geri çekme kararı aldı.

Nestlé adına açıklama yapan bir yetkili bu kararı doğrulayarak, Amerika Birleşik Devlet’inde ki tüm Nestlé şirketlerine ait Youtube reklamlarını geri çektiğini duyurdu.

Fortnite yapımcısı Epic Games tarafından da hemen hemen aynı açıklama geldi ve çalıştıkları reklam ajansları ile ulaştıkları Google ve Youtube’a bu videoların önüne geçilmesi için atılacak adımları sorulduğunu belirtti.

Disney cephesinden henüz bu konu ile alakalı bir açıklama gelmedi fakat onlar da yakın zamanda bir açıklama yapacaktır diye umuyorum.

Grammarly ve Peloton gibi firmalar henüz reklamlarını geri çekmeselerde Youtube’un bu konu ile alakalı çözüm yollarını hemen bulması gerektiğini açıklamışlardı.

Youtube ise her zaman ki gibi şimdilik politik bir adım atarak, her ne şekilde olursa olsun çocuk istismarına yol açan her türlü aktiviteyi mide bulandırıcı olarak nitelendirdi. Youtube’da bu tarz içeriklerin yer almaması hususundaki politikalarının oldukça net olduğunu ve söz konusu hesapların ve kanalların silinmesi konusunda harekete geçildiğini açıkladı.

Yorum yok

Yorum Paylaş:

BK Design

WhatsApp chat