portfolyo

Yaratıcı Bir Portfolyo Nasıl Oluşturulur?

İster yeni mezun olun isterseniz de yeni bir iş arayışında olun. Muhakkak ihtiyacınız olacak şey bir portfolyodur. Portfolyonuzu ne kadar güçlü ve akılda kalıcı hazırlarsanız iş bulma şansınız o kadar yüksek olur.

Temel olarak portfolyonuzda sahip olduğunuz becerileri göstermelisiniz ve ileride neler yapabileceğinize dair işvereninize bir ışık tutmalı. Fakat bundan ötesi yaşadığınız deneyimi ve bu deneyime sahip olmak için neler yaşadığınızı ortaya koymalıdır.

Bu makale sayesinde, tasarım disiplinine uygun ve yaratıcı portfolyolar hazırlamanızda size yardımcı olacak altın değerinde tavsiyeler sunacağım. Hazırsanız başlayalım…

En İyi İşlerinizi Sergileyin

Başlıktan da anlaşılacağı gibi en iyi tasarımlarınız ile başlayın ve hep daha iyiye giden bir çizgi oluşturun. Bu durumda kendinize biraz acımasız olmalısınız. Sırf çok iyi bir firmaya kötü veya orta kalite iş yaptınız diye onu koymayın. Toplamda 5-10 arasında bir tasarım sergilemeniz yeterli olacaktır. Bundan fazlası potansiyel işvereninizi sıkabilir, azı ise deneyimsiz olduğunuz izlenimi verebilir.

İşe Alınmak İsteyeceğiniz Türden İşlerinizi Sergileyin

Tasarım portfolyonuzda, gelecekte yapmak isteyeceğiniz türden işlere yer vermeniz faydalı olacaktır. İşverenlerin sizi işe kabul etmelerini sağlayacak türden işlere yer verin. Mesela logo tasarımı ve kurumsal kimlik ağırlıklı bir portfolyo sergilerseniz, ilerde sizden bunların ağırlıkta olduğu işleri isteyeceklerdir. O yüzden skalayı çok geniş tutmayın. Çünkü grafik tasarım alanı bir çok alt kategoriye bölünür ve hepsinde uzman olmanız ne yazık ki imkansızdır. Hangi konuda iyiyseniz ve gelişmek istiyorsanız konseptinizi ona göre belirlemelisiniz.

Portfolyonuzda Yer Verdiğiniz Her Projenin Brief ve Hedeflerini Açıklayın

Biliyorum bu çok zor bir konu. Zira günümüzde kaç firma tasarımcısıyla hedeflerini paylaşıyor ki? Ya da kaçı doğru düzgün brief verme becerisine sahip? Ama siz yine de bunu eksiksiz bir biçimde yapmaya gayret edin. Yaptığınız çalışmaları karşıdaki insanın anlaması için bir rehber niteliğinde olacaktır.

Tasarım Sürecinizi Eskizlerle Anlatmaya Gayret Edin

İyi bir tasarıma, kötü tasarımlar olmadan ulaşmak imkansızdır. Sitemin çoğu yerinde de belirttiğim gibi ”iyi fikirler bulmanın yolu, bir sürü fikir bulup kötülerini atmaktan geçer.” İyi tasarıma ulaşmadan önce yaşanan o sancılı süreci doğru bir şekilde aktarmak etkili bir yaklaşım olacaktır.

Projelerdeki Rollerinizi Tanımlayın

Büyük çaplı projelerde genelde bir ekip çalışması söz konusudur. Bu projelerde yürütülen kampanyaları tek başınıza yapmışsınız gibi portfolyonuza koymak pek doğru olmaz. Bu sebeple bu kampanyalar dahilinde yapılan işleri portfolyonuza koyduktan sonra, buradaki rolünüzü tanımlamanız önemli olacaktır.

Doğru Ortamı Kullanın

Grafik tasarımın hangi alanında uzmanlaştıysanız ona uygun ortam seçmelisiniz. Eğer baskı alanında ilerlemişseniz, elinizde muhakkak fiziksel bir portfolyo bulunmalı. Ama UI/UX alanında ya da dijital ortamlarında ilerlemişseniz muhakkak dijital ortamda olmalı.

Yorum yok

Yorum Paylaş:

BK Design

WhatsApp chat