logo tasarımı

Temiz ve Şık Logo Tasarımı İçin İhtiyacınız olan 5 Serif Font

Kurumsal bir yapıya sahip büyük firmalar için temiz ve şık bir logo tasarımı hazırlarken mümkün olan en güzel serif fontu ararız. Çünkü serif fontlar markaya üstünlük ve incelik katmamızda büyük rol oynar.

Bir serif font, karakterlerin uçlarında görünen küçük tırnaklardan hemen tanımlanabilir. Zaten serif font Türkçeye tırnaklı font olarak geçmiştir.

Biz tasarımcılar logo tasarımı için doğru fontu ararken çoğu zaman o meşhur tavşan deliğine gireriz ve kaybolup gideriz. İşte bu yüzden siz değerli meslektaşlarıma biraz yardımı olsun diye seçtiğim temiz ve şık bir logo tasarımında kullanılabilecek 5 adet serif font örneği sunmak istiyorum.

  1. Hermann
  2. Recoleta
  3. Blacker
  4. ITC Lubalin Graph
  5. Linotype Didot

Evet hazırsanız sırasıyla fontlarımızı inceleyelim.

1.Hermann

2018 yılında Diego Aravena ve Salvador Rodriguez tarafından tasarlanan Hermann font ailesi, şu ana kadar ulaşılabilir en iyi yazı tiplerinden biri. Herman Hesse ve Aldous Huxley’in çalışmalarına ilham veren ekip, tasarım sürecini körükleyen dualite, gerçeküstücülük ve vahşilik kavramlarını sıklıkla ortaya çıkardı.

Okunabilirlik söz konusu olduğunda sadece doğru bir yazı tipi olmak için tasarlanmamıştır, aynı zamanda vahşi ve cesur olma hissini de sunabilir. Italik ve bold olmak üzere on farklı varyasyonda mevcut olan Hermann, 20. yüzyılın romanlarından ve dünyalarından esinlenerek adını o dönemin en üretken yazarlarından birinden alıyor.

2.Recoleta

Bir eritme potası gibi Recoleta, yeni, taze ve modern bir lezzet yaratmak için geçmişin yazı tiplerinden birçok farklı yönü birbiriyle harmanlar. Tasarımcı Jorge Cisterna, Cooper yazı tipinde bulunan yumuşak şekilleri ve Windsor’daki sıvı açılı vuruşlarını alarak, bir logoda veya bir kartvizitte harika görünen güzel ve tanıdık bir yazı tipini bir araya getirerek onlara benzersiz bir görünüm kazandırdı.

3.Blacker

Bir wedge serif tipi yazı tipi olan Blacker, “evil serif” yazı tipi türünü üstlenecek şekilde tasarlanmıştır. Yüksek kontrastlı keskin wedge serif tasarımı, 1970’lerde kullanılan fontların oranlarını uyandırmak isteyen Cosimo Lorenzo Pancini ve Andrea Tartarelli tarafından yaratıldı.

4.ITC Lubalin Graph

Teknik olarak bir slab serif font olmasına rağmen, ITC Lubalin Graph fontu akıllıca bir görünüm sunmanıza yardımcı olur, güçlü olsa da, özellikle hafif ağırlıklarla modern bir tasarım için mükemmel olabilir.

ITC Lubalin Graph, Herb Lubalin tarafından tasarlanan font, 1974 tasarımı olan sans serif fontu ITC Avant Garde’a dayanan tasarımdır. Karakter şekilleri, iki tasarım arasında aynı olabilir ancak Lubalin Graph, bu fonta slab serif özelliği ekler.

5.Linotype Didot

Adrian Frutiger tarafından tasarlanan Linotype Didot yazı tipi, 18. ve 19. yüzyıllar boyunca Fransa’daki en önemli matbaa ve yazıhanelerinden birine saygı gösterir. Frutiger’in Linotype Didot tasarımı, Fransız Modern Face Didot yazı tipinin hassas bir yorumudur. 

Yorum yok

Yorum Paylaş:

BK Design

WhatsApp chat