BK Grafik Tasarım

photoshop

Photoshop Kullanırken Yapılan Hatalar

Hiç şüphesiz ki hepimiz görsel editleme aracı olarak photoshop kullanıyoruz. Lakin bir çoğumuz gerek çalışmanın verdiği stresten gerekse zaman darlığından bir çok hata yapabiliyoruz. Zamandan tasarruf etmek isterken aslında çok daha büyük zaman kayıplarına yol açan bu hataları gelin hep birlikte görelim.

1. Çalışma Esnasında Layer Organizasyonu Yapmamak

photoshop

Karmaşık bir tasarım çalışması içerisindeyken photoshop içerisinde onlarca hatta belki yüzlerce layer kullanırız. Bu layerları başta isimlendirip gruplandırmazsak her işlemden sonra işler daha da karmaşık bir hal almaya başlar. ”Kopyanın kopyasının amcasının hala oğlunun sınıf arkadaşı 2” şeklinde layerlar oluşmasını istemiyorsak her yeni layer açtığımızda isimlendirmek ilerde işimizi çok daha kolaylaştıracaktır.

2. Illustrator ve InDesign yerine Photoshop Kullanmak

photoshop

Photoshop pixel tabanlı bir görsel işleme aracıdır. Bu amacın dışında kullanım sizi oldukça yavaşlatacaktır ve işinizi oldukça zorlaştıracaktır. Tipografi ve şekilleri biçimlendirme işlerine geçtiğiniz zaman ya da çok sayfalı bir iş hazırlayacağınız zaman muhakkak Adobe Illustrator ya da InDesign kullanmanız gerekmektedir. Her işinizi Photoshop’ta halledemezsiniz. Teknik olarak imkansızdır.

3. Aşırı Filtre ve Effect Kullanımı

photoshop

Hepimizin bildiği gibi Photoshop’ta birbirinden güzel ve oldukça güçlü görsel efektler mevcut. Bazılarımız bu efektlerin güzelliğine kapılıp üst üste efekt uyguluyorlar ve sonuçları da oldukça kötü oluyor. Efektleri kullanmadan önce ne işe yaradıklarını ve nerelerde kullanabileceğimizi bilmemiz gerekiyor. Unutmayın ”Kontrolsüz güç, güç değildir.”

4. Ögeleri Sıraya Koymamak

photoshop

İyi tasarım örüntüsü* olan tasarımdır. Eğer tasarımınızı iyi bir kompozisyon içinde yürütmekten haberiniz yoksa işiniz çok zor.  Tasarım ögelerinizi iyi bir estetik algısına sahip kompozisyon içerisine oturtmanız gerekiyor. Bunu da Photoshop’ta grid ayarlarını açarak ya da ögeleri bir çizgiye otomatik olarak oturtarak yapabilirsiniz.

5. Tasarım Ziyanı

photoshop

Tasarımınızda kullanacağınız ögelerle uğraşırken muhakkak adjustment layer ve mask gibi araçları kullanın. Bu sayede ögeleriniz hep orjinal haliyle kalır ve eski haline döndürmeniz oldukça kolay olur. Bu sayede hem emekten hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Yorum yok

Yorum Paylaş:

BK Design

WhatsApp chat