Logo Tasarımında Yapılan 6 Büyük Hata

Logo tasarımı, bir şirketin kimliğini göstermenin en etkin yoludur. Şirketin showroom’u diye nitelendirebiliriz. Bu yüzden en titiz ve dikkatli olunması gereken konu logo tasarımıdır. Bir firmanın itibarını zedeleyebilir ya da yüceltebilir. Hizmetleriniz ne kadar iyi olursa olsun, ürünleriniz ne kadar benzersiz olursa olsun logonuz iyi tasarlanmamışsa potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmekte zorlanacaksınız demektir.

En iyi tasarımcılar bile çoğu zaman saygı uyandıracak bir logo tasarımı karşısında zorlanabilirler. Bu yüzden logo tasarım sürecinde yaşanması muhtamel olan yanlışlara dikkat etmeniz için bu yazıyı derledim.

1. Trendlere Fazla Güvenmek

logo tasarımı

Tasarım endüstrisi, her zaman yeni tasarım trendlerini ortaya çıkarıyor. Bunları elbette takip etmeliyiz lakin çoğu zaman, logo tasarımcıları en son tasarım trendlerine dayanarak bir logo tasarlama hatası yaparlar.

Halbuki hiç bir şirket o seneye özgü kurulmaz. Hepsi ömürlüktür ve logolarda zaman kavramı şirketler için hiç hoş değildir. Basit bir örnek verecek olursak 90’ların kıyafetlerini giyip dolaştığınız zaman insanlar sizi nasıl garipseyecekse logo tasarımında da aynı şey geçerli. Sonuçta trend dediğimiz kavram bugün var yarın yok. Trendleri ilham kaynağı olarak kullanıp uzun ömürlü, benzersiz ve ilgi çekici logo yapmak her zaman tercih sebebidir.

2. Uygunsuz Font Kullanımı

logo tasarımı

Daha önceki yazılarımda da söylediğim gibi, tipografi, bir tasarımı rezil de eder vezir de. O yüzden çok dikkatli ve titiz çalışılması gereken bir konudur. Çoğu tasarımcılar fikir bulmaktan çok daha fazla vakit harcayıp kafa yorarlar. Çünkü profesyonelce hazırlanmış her fontun bir karakteri vardır ve bu karakterin hem logo ile hem de sektör ile uyuşması gerekmektedir. Örnek olarak oyun sektöründe serifli bir font nasıl kullanamazsak, iş dünyasında da script font kullanamayız.

3.Kötü Renk Seçimi

 

logo tasarımı

Tasarımcıların çoğunun düştüğü hataların başında ne yazık ki renk seçimleri gelmektedir. Keyfi renk seçimi yaparak çok logo tasarımı heba olmuştur sektörde. Halbuki renklerin ardında yatan psikolojik gerçekleri gözardı etmemeliyiz. Renkler, insan beyninde yarattığı algılar sayesinde onların davranışlarını değiştirebilecek güce sahip yegane materyaldir. Bizler birer tasarımcı olarak markanın kimliğine ve kişiliğine uygun renkler seçmeliyiz. Hiç düşündünüz mü bankların çoğu neden mavi renk kullanır?

İkinci olarak, renk seçimi tasarımda yapılacak en son ayarlama olmalı. İlk önce logoyu siyah&beyaz ve gri tonlarında hazırlamalıyız. İyi bir logo tasarımı renkli halinde nasıl iyi görünüyorsa siyah&beyaz olarakda o kadar iyi görünmelidir.

4. Raster Görüntülerin Kullanımı

logo tasarımı

Logo tasarımcıları tarafından yapılan bir diğer hata raster görüntüleri kullanarak logoları tasarlamaktır. Raster görüntülerde tasarımın olumsuz tarafı, herhangi bir boyuta ölçeklendirilememeleridir. Raster görüntüler piksellerden oluşur ve farklı boyutlara ölçeklendirme işleminde görüntüyü bulanıklaştırır veya logo kalitesini önemli ölçüde etkiler.

Bu nedenle, logolarınızı Illustrator ve Corel (hiç önermem) gibi vektör tabanlı programlarla tasarlamak iyidir, böylece logonuz her boyutta ölçeklenebilir. İyi tasarlanmış bir logo her zaman çok yönlüdür ve damga boyutuna düşürüldüğünde veya cephe giydirme işleminde kullanılmak üzere büyütüldüğünde de harika görünür. Yani, tasarladığınız logonuzu çok yönlü yapın ve her boyutta iyi görünmesini sağlayın.

5. Karmaşık Tasarımlar

logo tasarımı

”Less is more”

Bu sözü hemen hemen her tasarımcı bilir. Mesajını direkt vermeyi seven ve gereksiz materyallerden kaçınan her tasarımcı bu sözün gücünü savunur. Çoğu zaman müşterileri ikna etmeyi beceremesekte aslında en doğrusu minimalliktir. Logo tasarımı yaparken her tarafından hareket fışkıran ve dengesiz logolar hiç kimsenin işine yaramaz. Nokta atışı tasarımlar en doğru sonuca ulaştırır ve aynı zamanda kullanım kolaylığı sağlar.

6. İntihal

Bu, bir logo tasarımcısının yapabileceği en büyük hatalardan biri ama maalesef bugünlerde çok yaygınlaşıyor. Herhangi bir profesyonel tasarımcı, özgün ve benzersiz bir logo tasarımının önemini bilir ve buna göre davranır.

Bir logonun amacı bir şirketi mümkün olan en iyi şekilde temsil etmektir ve tasarımcılar fikri başkalarından aldıklarında veya çaldıklarında, şirketin markalaşmasını olumsuz yönde etkiler. Dahası, yasal sonuçlara yol açabilir ve bunun için ağır bedeller ödeyebilirsiniz.

Yorum yok

Yorum Paylaş:

BK Design

WhatsApp chat