İyi Logo Tasarımı Modernist mi Olmalı?

Günümüzde logo tasarımı heyecanını kaybetmiş gözüküyor. Özellikle teknoloji sektöründeki yeni markaların logo tasarımlarına baktığımızda, nitelikte zayıf formlar ve düz grafiklerden oluşmuş çalışmalar görmeye başladık. Bu problem git gide hızlanan mobil evrene cevap üretebilen tasarımcılarla çözülmeli. Ama Müller’in tüm logo tasarımlarının da gösterdiği gibi minimallik hala saltanat sürüyor diyebiliriz.

logo tasarımı

Jens Müller ve Logo Modernizmi

Jens Müller için logo müfettişi tanımını yapsak hiç yanılmış olmayız. Düsseldorf doğumlu tasarımcı, tasarım kitaplarında, eski zamanların dergilerinde ve hatta binalardaki logoları bulup, o logoların ardında yatan hikayelerin izini sürüyor. CBS’in, yaratıcı yönetmeni William Golden’ın Shaker mezhebinin simgesinden uyarladığı ”göz”lü logosu gibi kimisinin iyi belgelenmiş hikayeleri mevcut. Kimileri ise, bir merdiven altı basım evinin üretken bir grafik tasarımcısından çıkan ”B” biçimli logosu gibi sıkı bir araştırma istiyor.

logo tasarımı

2008 yılından bu yana 6.000 logo tasarımını bir araya getirip bir koleksiyon yarattı. Bu logo tasarımları şimdi Taschen yayınevinden çıkan ”Logo Modernism” isimli kitabın sayfalarını süslüyor.

İşin ”Modernizm” kısmı aslında pek planlı olarak oluşmamış. Müller basit ve sade logolardan etkilendiğini koleksiyon oluşurken bu durumun spontan olarak oluştuğunu söylüyor.

” ‘Modernist logolar bulacağım’ diye yola çıkmadım. Ben logo tasarımları topluyordum ve zamanla Modernist bir kimliğe bürünen bir çalışma ortaya çıktı.”

Bir akım olarak Modernizm, I. Dünya Savaşı ardından oluşan sanat, edebiyat ve soyutlamacı, ilerlemeci ve teknoloji yanlısı ideolojilerin tümünü kapsıyor. Grafik tasarımda ise sanatsal üretime ilişkin pratik bir yaklaşımı ifade ediyor. Müller bu ifadeyi daha yakından inceleyerek Modernist bir logoyu üç belirleyici kural ile sınırlandırıyor.

  • Siyah ve beyaz çalışılırlar ki ”bu yeni logolarda her zaman başvurulmayan bir biçim”
  • Herhangi birinin elle çizebileceği kadar basitlerdir.
  • Harfleri de içeren geometrik formlara dayanırlar.

Bunlar estetik ilkeler. Müller’in söylemine göre aslında bu logoları tanımlayan şey ” bir detaydan daha çok Modernist tasarımın arkasındaki yaklaşım.” ”Bu basitliğe, kolayca tanınabilecek bir şeye yönelik bir tavır ve belli kültürel kontekslerle ya da bir dilin kontekstiyle sınırlı değil.” Grafik tasarımcılar izleyici kitlenin referans noktalarını her zaman ön göremezler. Bu yüzden logo tasarımları hem lokal hem de dilbilimsel sınırların ötesine uzanabilmelidir.

logo tasarımı

Yorum yok

Yorum Paylaş:

BK Design

WhatsApp chat