BK Grafik Tasarım

grafik tasarımcı

Grafik Tasarımcı Klişeleri

İster ajansta ister matbaada isterse de freelance grafik tasarımcı olarak çalışarak çile çeksin, hepimizin kendi aramızda oluşturduğumuz diller vardır. Hepimizin farklı bir çalışma tarzı ya da programlara yaklaşım biçimi vardır. Her ne olursa olsun mesleki jargondan kurtulmamız imkansızdır.

Dijital ajansta, ortak bir projede takım olarak çalışan grafik tasarımcıların kendi aralarında ki diyaloglara baktığınızda bunu daha net anlayabilisiniz. Bu proje bir web projesiyse, tasarımın hazırlanan Photoshop dosyalarının yazılımcılarla paylaşımında dönen muhabbet başkadır, eğer iş baskı işiyse matbaacıyla dönen muhabbet farklıdır. İşler yetişmez, müşteri sıkıştırır, o olur bu olur derken artık grafik tasarımcıyı bilgisayar programlarıyla ya da görünmeyen diğer kişiliğiyle konuşurken görmeniz çok normaldir. Sakın korkmayın..!

Sizlerin biz grafik tasarımcıları daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için sıkça duyup anlam veremediğiniz ”Grafik Tasarımcı Sözleri”ni derledim.

Ektedir.

grafik tasarımcı

Bir kelime ve içerisinde barındırdığı tonlarca anlam. Evet bir tasarımcı sadece ektedir yazıp gönderiyorsa bilinki bu çok anlam yüklenmiş bir kelimedir. ”300 kez revize edilmiş dosya ektedir”,”brief vermeden revizyon verdiğiniz dosya ektedir”,”baskı dosyası ektedir” vb.

E Onun Kısayolu Var

grafik tasarımcı

Bir tasarımcı, başka bir tasarımcının bir işlemi yaparken o işlemin kısayolunu kullanmadığını farketsin… İşte artistliğin tam zamanıdır. ”E onun kısayolu var niye vakit kaybediyorsun ki” diye kontrolü eline alıp klavyeye abanmaya başlar. Neyse ki Mac klavyeleri sağlam.

Grafiker Değil Grafik Tasarımcı

grafik tasarımcı

Lütfen biraz saygı. Siz Art Director (Sanat Yönetmeni) adama nasıl grafiker dersiniz? Tamam sanat yönetmenini bilmiyor olabilirsiniz ama en azından grafik tasarımcı diyiverin. 🙂 Evet bu biz grafik tasarımcılar arasında bir derttir. Çünkü ajansta çalışan tasarımcıya göre grafiker dediğimiz olgu matbaada çalışır. Ve bir ajans tasarımcısına göre matbaada çalışmak pek iyi birşey değildir.

Kaynak Dosya Sorunsalı

grafik tasarımcı

Şimdi ortada ortaklaşa yürütülen ya da elden düşme bir proje var. Elde patlaması dediğimiz şey bu. Çalışmayı müşteriye gönderilen son jpg’den devam ettirmek olmaz. O kaynak dosya bulunmalı. Bir yardımcı olun, onunla birlikte araştırın ve bulun.

Ne Demek Taşma Payını Vermemişim

grafik tasarımcı

Bir grafik tasarımcı düşünün, varını yoğunu o sıkışık zamanda vererek bir kampanya hazırlasın ve o ilan büyük çabalar sonucunda mucizevi şekilde onay alsın. Kurbanlar kesilir, fakirler doyurulur ofiste bir bayram havası oluşur. Hemen baskı dosyası hazırlanır matbaaya gönderilir ve işe nokta koyulur. Yani en azından olması gereken budur lakin ne yazık ki işler her zaman böyle yürümez. O heyecanla, ya da şöyle söyleyeyim, o işin uzamasından dolayı gelen bıkkınlıkla, muhakkak ki bir hata yapılır ve bu taşma paylarındadır.

Abi Sabah Mail Sende

grafik tasarımcı

Biz grafik tasarımcıların da bir hayatı var herkes gibi. Bu sebeple artık ajanstan çıkmamız gerekiyor. Lakin iş henüz bitmemiş. Sabaha işi onaya gönderecek aksi halde uzaylılar dünyayı istila edecek. Dünyanın geleceği bizim ellerimizde.

Al sana bi’ tık büyüttüm, oldu mu?

grafik tasarımcı

O logo bir tık küçülür, bir tık büyür, bir tık sağ gelir ve bir tık sola gelir. O logo tasarımının başına gelmeyen kalmaz. Adobe zaten programlara ”tık yaması” getirse güzel olcak. 2 saniyelik iş olur 2 saat ve müşterinin kulak çınlamaları başlar.

Yorum yok

Yorum Paylaş:

BK Design

WhatsApp chat