grafik tasarım

Grafik Tasarım ile İlgili 10 Klişe

”Tasarım bir bilinmeyendir” der Geoffrey Beene. Bu söz aslında tasarımın yaratıcı dünyasını özetler nitelikte. Nedenine gelecek olursak; tasarımın farklı insanlar tarafından yaratılması ve her insanın fikirleri bir diğerine göre farklılık gösterir. Dışardan, grafik tasarım dünyası renkli ve eğlenceli bir imaja sahip gözükür. Sanatsal ve yaratıcı fikirler bu dünyada var olur ve yolunu bulur. İnsanlar bu sebepten dolayı bu dünyaya hep özenerek bakmış ve tasarım dünyasında bir yıldız olmak istemiştir.

Grafik tasarım dünyasına giriş yapmadan önce bilmeniz gereken bazı gerçekler var ki; bunlar bu dünyaya giriş yapmanızda oldukça etkili olacaktır. Ya da yapmamanızda…

Şimdi bu kulaktan dolma klişelerin gerçekliğini hep beraber açığa çıkaralım.

1. Grafik Tasarım Kolaydır

Grafik tasarım hakkındaki en büyük yanlış düşüncelerden biri kolayca grafik tasarımcı olunabileceğine inanılmasıdır. Biz grafik tasarımcılar zamanımızın çoğunu bilgisayar karşısında geçirdiğimiz için insanlar bu işin çok kolay ve stressiz olduğunu düşünüyorlar. Gerçekte olan ise bu işin de diğer işler gibi deneyim, bilgi ve bağlılık gerektirdiğidir.

2. Grafik Tasarım Sizi Hızlıca Zengin Edebilir

Aslına bakarsanız bizim istediğimiz de bu fakat, maalesef grafik tasarım ile zengin olmak o kadar kolay değil. Yaptığımız işlerden kazandığımız paranın %10’u cebimize girerken; kalan paralar, faturalara, masamızdaki yemeklere, kiraya vs. gidiyor.

3. Grafik Tasarımcılar Herşeyi Bilir

Zihinleri okuyabilme kabiliyeti kulağa çok hoş geliyor gerçekten ama maalesef camiamızda böyle bir süper güç yok. Grafik tasarımcı olarak, insanların tasarımlarda neler görmek istediklerini duymaktan çok hoşnutuz ama bize bazen öyle bir bildiriyle geliyorlar ki buradaki bilgiler ya tamamen şüpheli ya da çözülemez direktiflere dönüşüyor.

4. Müşteri Her Zaman Haklıdır

3. maddenin aksine insanlar; müşterilerin, grafik tasarımcılardan talep ettiklerini karşılaması amacıyla para ödedikleri için üretimin her aşamasında topyekün bir denetim hakkına sahip olduğunu düşünebilir. İşin özünde grafik tasarımcılar her bir proje için etkili ve iyi bir tasarım yapabilmek adına stiller ve teknikler kullanırlar. Bunun yanı sıra okuldan, kitaplardan ve seminerlerden öğrendiğimiz birtakım bilgilerden de yararlanırlar. Bunları yapmalarının temel amacı elbette ki yaratıcı bir tasarım yapabilmektir.

5. Mezuniyetten Sonra Eğitim Biter

Öğrenciler mezun olduktan sonra, ders çalışmaya ve dinlemeye artık ihtiyaçları olmayacağını düşünür. Ya sadece okulda öğrendiklerine güvenirler ya da oluruna bırakırlar. Gerçek şu ki; tasarım dünyasına hızlı bir adım atabilmek için kendilerini sürekli güncellemeleri gerekmektedir. Mezuniyetten sonra bile öğrenmek, seminerlere katılmak ve kitap okumak ihtiyacı içinde olmalılar ki bu dünyaya giriş için iyi bir anahtarları olsun.

6. Tasarıma Tümüyle Hükmetmek

Müşterilerin, tasarımcıları istediklerini yapmakta özgür bırakması kulağa çok hoş gelebilir ama gerçekte hiçbir müşteri bundan hoşlanmaz. Tabii ki de müşteriler hoşgörülü olmalıdırlar ancak tasarımla ilgili bütün kararları sizin vermenize de müsaade etmezler. E tabii, bu bağlamda da tasarım endüstrisinde çalışırken ürünün başarıya ulaşması için müşteri ve tasarımcının arasnda sürecin iş birliği içinde yürümesi gereklidir.

7. Tasarımcının Sihirli Değneği Vardır

Bilgisayarlar ile tasarımcılar, işlerini daha hızlı halledebiliyor ve daha fazla verimlilik sağlayabiliyorlar. Ancak tasarımcının kısa bir zaman dilimi içinde bir tasarım yapmasını veya tasarımı düzeltmesini istemek bir yanılgı olur. İyi bir tasarım aceleye gelmez. Çünkü tasarımcılar, projeye başlamadan önce iyi bir ön araştırma yapar ve dikkatlice planlarını hazırlarlar. Biz tasarımcılar sürecin ve metotların, ürünün içerisinde yer alması gerektiğini düşünürüz. Eş zamanlı olarak da alıntılar yapma, e-postaları cevaplama ve kendimizi diğer müşterilere nasıl pazarlayacağımız konusunda kafa yorarız.

8. Grafik Tasarımcı Olarak Doğulur

Öncelikle şunu belirtelim; yaratcılığın doğuştan gelmesi tan anlamıyla bir hurafedir. Herkes hayata temiz bir sayfayla başlar. Gelişim yılları boyunca birçok etkiye maruz kalır ve birtakım çevrelere dahil olur. Sıra dışı yaratıcılığın püf noktalarını geliştirirken de insanları şunu demeye yönlendirir: ”Vay, keşke benim de böyle bir fikrim olsaydı!”

9. Tasarım Sadece Bilgisayarda Yapılır

Birçok tasarım öğrencisi kağıt üzerinde taslak çizimler yapmayı küçümser. Çünkü genelde taslak yerine tasarıma direkt olarak bilgisayarda başlamayı tercih ederler. Ancak onların bilmediği bir şey var ki en iyi tasarım fikirleri bir taslakla başlar ve onun kağıda dökülmesiyle hayat bulur.

10. Herkes Grafik Tasarımcı

Muhtamelen en büyük yanıldılardan biri de budur. Grafik tasarım, Photoshop ile her oynayanın kendini grafik tasarımcıyım diyebileceği laga luga bir iş değildir. Grafik tasarımcı olmak bir yaşam tarzıdır. Bizler sanatı ve tasarımı bol bol koklayıp onunla yaşıyoruz. Son çıkan teknoloji ve tasarım trendlerine paralel olarak her zaman güncel olmalıyız. Dahası, bizler aynı zamanda her kesimden insanla anlaşabilen ve girişken kişiler olmalıyız. Kendi finansımızı idare konusunda bilgili olmamız gerekliliğine ise değinmiyorum bile.

Yorum yok

Yorum Paylaş:

BK Design

WhatsApp chat