BK Grafik Tasarım

freelance grafik tasarım

Freelance Grafik Tasarımcı ile Ajans Tasarımcısı Arasındaki 5 Fark

İnsanoğlu her zaman elinde bulunmayanı ister. Bu sözün reklam ve ajans dünyasındaki karşılığı da burada çalışan grafik tasarımcıların freelance olarak çalışmak istemeleri; evinde ya da bir kafe masasında çıldırmak üzere olan freelancer’ların da bir ajansta tam zamanlı olarak çalışmak istemeleridir. Aslında bu bir döngüdür ve her zaman diğer seçenek daha güzel gelir.

Biz tasarımcıları anlamak kolay aslında. Düşünsenize, ajanstasınız ve hiç iş yok ya da o gün yoğun değil. Ufak tefek işler gelmiş ve hemen halletmişsiniz. Saat 17:30 olmuş ve bir mail gelir. Falanca işe revizyon ya da yeni tasarım yapılması gerekiyordur (Acil). Artık bütün gece orada durulur ve mesai üstüne mesai gelir. Bu senaryoyu yaşamayan ajans tasarımcısı yoktur. Bir süre sonra artık bıkkınlık gelir ve freelance hayalleri canlanmaya başlar kafada. Gerekli altyapı hazırlanır ve istifa edilir. Ama unutulan bir gerçek vardır ki burası Türkiye. İşin ödemesi önden alınmazsa ya da kapora alınmazsa çok büyük bir ihtimalle o emeğin üstüne soğuk bir su içilir. Paranı alamayınca diğer işlerini yapmazsın ve para alma ihtimalin hepten yok olur. Paranı alabileceğin umuduyla diğer işlerini yapmaya devam edersin bu sefer emeklerin heba olur. Bizim için en kötü paradoks budur.

Bu yüzden en zeki arkadaşlar ikisini birlikte götürenlerdir. Yani tam zamanlı bir işte çalışıp akşamları da dışarda kendi müşterilerinin işlerini yapanlardır. Ama bunun da zararı kendine ayırabileceğin bir sosyal hayatın olmamasıdır. Sabah akşam iş iş iş…

Kesinlikle yargılamıyorum, herkesin kendi kararıdır sonuçta. Ama her kararın kendine özgü getirileri de var tabi ki. Bu yazımda ki amaç tamamiyle tam zamanlı ve freelance tasarımcılar arasında ki farkları göstermek.

Kişisel Bakım

freelance grafik tasarımcı

Kendi ortamında rahat çalışabilen bir freelancer grafik tasarımcı, gerekmediği sürece kendine bakmak zorunda değildir. Hijyen açısından elbette bu oldukça önemli bir konudur fakat kim tüm gün evde çalışacakken kişisel bakımına dikkat eder ki? Lise yıllarınızı bir hatırlayın, bütün arkadaşlarınızı eve toplayıp günlerce oyun oynadığınız ve bilgisayarın başından kalkmadığınız zamanları. Tek farkı yalnızsınız ve oyun oynamıyorsunuz. 🙂

Ajansa gelen grafik tasarımcı ise duşunu günlük alıp temiz giysiler giymek zorundadır. Aynı kıyafeti iki gün giyemez. Günlük iş programına göre gömlek vs giymek durumunda da kalabilir. Kısacası her gün insana benzemek zorundadır.

Sorumluluk

freelance grafik tasarımcı

Freelance grafik tasarımcılar, kendilerini patron olarak görselerde aslında işin aslı öyle değildir. Gerçek şu ki; yeni bir patronları vardır. Müşteriler… Kişi eğer disiplinli bir yapıya sahipse, bu aslında büyük bir sorun teşkil etmez. Lakin biraz rahat bir kafa yapısına sahipse ve hele hele zar zor bulduğu müşterilerini üzdüyse, işi gerçekten zordur.

Ajansta ise tasarımcı bu konuda avantajlıdır. Ajans tasarımcısının sorumlu olduğu kişi ajans başkanıdır. Müşteriyle ilgili problem olduğu zaman uğraşacak kişi ajans başkanı olduğundan müşteri kaçtı mı derdi olmaz.

Sosyallik

freelance grafik tasarımcı

Freelance grafik tasarımcı, evde kendi kendine ya da bilgisayarıyla konuşurken yalnızdır. Bu aslında daha çok kişisel bir tercihtir. Arada bir evcil hayvanıyla muhattap olur o da yoksa gider starbucks’a açar laptop’unu hipster gibi takılıp insanlara şekil yapar.

Ajans ortamının avantajlarından biri de sosyalliktir. Kendi kafa yapına yakın insanlarla birlikte takılıp sohbet etmek keyiflidir. Arada dönen gıybetler, iş çıkışı gidilen mekanlar vs. Bunlar psikoloji açısından önemli konular.

Çalışma Planı

freelance grafik tasarımcı

Freelancer grafik tasarımcı kendi iş planını kendisi belirler. Aslında müşterisi belirler de siz yine de çaktırmayın. Fakat ne olursa olsun acil durumlar haricinde istediği zaman istediği işi bitirme insiyatifine sahiptir. İnsanın kendisinden başka hesap vermek zorunda olduğu kişi olmaması ciddi bir avantaj.

Ajansta size verilen bir görevi müşteri ve koordinatörün söylediği süre içerisinde yapmanız beklenir. Aslında bu yüksek bir oranda acil kavramına girer. İşe geliş sebebiniz aslında budur. Ortada yapılması gereken bir iş ve belirlenen bir süre var. Bunu yapabildiğiniz sürece iyi anlaşırsınız.

Çalışma Saatleri

freelance grafik tasarımcı

İşte olayın patlak verdiği bu noktada, freelancer grafik tasarımcı’nın istediği saate kadar uyuduğu ütopik bir dünyadan bahsetmek isterdik lakin müşteri tayfası ne yazık ki 9’da iş başı yapar. Ki bu en geç saattir. Saat 09:05’de çalan bir telefonla uyanıp uykulu bir ses tonuyla konuşmak karşı taraf için pek iyi bir izlenim oluşturmaz. Bu yüzden sizinde biraz disiplinli olmanız ve en azından mesai saatleri içerisinde dinç gözükmeniz gerekmektedir.

Ajans ortamında mesaiye kalmaları çıkartırsak, ne zaman ne yapacağınızı az çok bilirsiniz. Tatiliniz, geceniz ya da özel vakitleriniz bellidir. Ofis kapısından çıktığınız an şalteri indirip işi düşünmeyi bırakırsınız. Tabi ajanstan çıkış saatleri de duruma göre değişkenlik gösterebilir. İş ilanları terimler sözlüğünde buna ”esnek çalışma saatleri” deniyor. Zamanla evinizin yolunu unutup ofiste yatıp kalkmanız muhtameldir.

Yorum yok

Yorum Paylaş:

BK Design

WhatsApp chat